Storsjöyran

Det finns många festivaler, men ingen som Storsjöyran! 

Sedan 1983 är Yran en av Skandinaviens största musikfestivaler, på sju scener i centrala Östersund uppträder ett fyrtiotal artister under tre dagar. Storsjöyran är festivalen där de breda svenska och internationella namnen blandas med de smala uttrycken. Det folkliga med det avantgardistiska, det bekanta med det oväntade. Det är det som gör Yran till festivalen som inte liknar någon annan!

KONTAKT

Storsjöyran Evenemang AB
Prästgatan 40, 831 31 Östersund
Tel. 063-12 00 76

Allmänna frågor:
yran@yran.se

VD och programansvarig, artister och övrigt: Andréa Wiktorsson
andrea@yran.se

Organisation och ekonomiadministration: Janne Carlsson
janne.carlsson@yran.se

Press och kommunikation: Sofie Sillrén
sofie@yran.se

Scenproduktion: Simone Lubell
simone@yran.se

Försäljning eller eventsamarbeten: Simon Tehyrell
simon@yran.se

Ackreditering:
ackreditering@yran.se